Текст Антона Семиженка, фото retuna.se.
За свою історію людство виробило трильйони тон речей — якщо бути точнішим, 30 трильйонів. Їх так багато, що якщо всі будинки, автомобілі, книжки та упаковки від чіпсів розподілити рівномірним шаром по поверхні землі — на кожному її квадратному метрі буде 50 кілограмів виготовлених людьми речей. Свідомі цього факту, шведські підприємці відкрили торговий центр, у якому всі речі на продаж — не нові, а вживані.
ReTuna — не давно відомий секонд-хенд, хоча одяг тут теж продають. Всього у цьому шопінг-молі біля міста Ескільстуна — 14 крамниць, де є речі від меблів до дитячих іграшок, від комп’ютерів до автомобільної техніки. І ще одна відмінність від секондів — речі збирають у місцевих, через термінал на іншому кінці будівлі. Отримані товари не одразу відправляються на торгові полиці: перед тим їх покращують майстри торгового центру. Щось підшивають, щось лакують, десь замінюють важливу деталь. Таким чином, із 50 працівників ReTuna половина — спеціалісти з ремонту й апсайклінгу.
Це бізнес-проект, торговий центр приносить прибуток. Однак його власники переслідують і просвітницьку мету: в приміщенні молу часто проходять майстер-класи з покращення вживаних речей або лекції про відповідальне споживання. Зазвичай вони відбуваються в кафе при торговому центрі. Там уже немає нічого вживаного (крім частини меблів), однак є інша особливість: більшість продуктів для страв беруть у відповідальних виробників — які дбають про природу та своїх працівників.