Текст Антона Семиженка, фото retuna.se.

За свою історію людство виробило трильйони тон речей — якщо бути точнішим, 30 триль­йонів. Їх так багато, що якщо всі будинки, автомобілі, книжки та упаковки від чіпсів розпо­ділити рівно­мірним шаром по поверхні землі — на кожному її квадра­тному метрі буде 50 кілограмів виготов­лених людьми речей. Свідомі цього факту, шведські підприємці відкрили торговий центр, у якому всі речі на продаж — не нові, а вживані.

Торговий центр ззовні…

…та всередині.

ReTuna — не давно відомий секонд-хенд, хоча одяг тут теж продають. Всього у цьому шопінг-молі біля міста Ескіль­стуна — 14 крамниць, де є речі від меблів до дитячих іграшок, від комп’ютерів до автомо­більної техніки. І ще одна відмін­ність від секондів — речі збирають у місцевих, через термінал на іншому кінці будівлі. Отримані товари не одразу відправ­ля­ються на торгові полиці: перед тим їх покра­щують майстри торгового центру. Щось підши­вають, щось лакують, десь замінюють важливу деталь. Таким чином, із 50 праців­ників ReTuna половина — спеці­а­лісти з ремонту й апсай­клінгу.

У крамниці…

…та в проході.

Це бізнес-проект, торговий центр приносить прибуток. Однак його власники переслі­дують і просві­тницьку мету: в примі­щенні молу часто проходять майстер-класи з покра­щення вживаних речей або лекції про відпо­від­альне спожи­вання. Зазвичай вони відбу­ва­ються в кафе при торговому центрі. Там уже немає нічого вживаного (крім частини меблів), однак є інша особли­вість: більшість продуктів для страв беруть у відпо­від­альних виробників — які дбають про природу та своїх праців­ників.

До слова, раніше ми повідомляли про схожу ініці­ативу з Данії. Там відкрився й успішно працює магазин простор­чених та брако­ваних харчів.