— Два тижні тому я ще не мав такої комірки, — каже лісабонський бездомний Жорж Мартінш. — Тому, коли повернувся з роботи до своїх речей — виявилось, що хтось їх украв. Довелось починати все спочатку, шукати одяг… Це було звичною подією в житті.
Життя безхатченків не вирізняється стабільністю. Чи не найгірший момент існування на вулиці — в тому, що скромне набуте майно легко украсти. Якщо безхатченко не носить усе з собою — майже гарантовано, що рано чи пізно людина залишиться навіть без тих пожитків, що має, й відстань до кращого життя знову збільшиться.
В лісабонській асоціації Дружня розмова (Associação Conversa Amiga) усвідомили, що наявність невеликого місця, де безхатько може безпечно зберігати своє майно, істотно покращить якість життя та перспективи цих людей. Облаштувати таке місце нескладно: потрібно лиш трохи простору в безпечному районі та залізні шафки на замках. Так з’явився проект Cacifos Solidarios, Скриньки солідарності.
Проект втілили досить швидко: землю виділила мерія Лісабона, гроші на локери та їх встановлення зібрали за допомогою португальської краудфандингової платформи. Вистачило кількох тисяч євро.
Кожна скринька має відсіки для різного виду речей, від одягу (найбільший, щоб сорочки чи штани не м’ялись) до продуктів. Враховуючи, що їжа в безхатьків часто не першої свіжості, цей відсік із посиленою ізоляцією знаходиться в самому низу шафки.
Але головна користь проекту виявилась навіть не в цьому. Адже, давши безхатьку ключ від шафки (а кожен локер надається в користування на рік), Дружня розмова отримує локацію, за якою зможе тримати контакт із конкретною людиною. Зверніть увагу на щілину для листів у дверцятах кожної шафки: через неї волонтери залишають безхатькам повідомлення про різноманітні курси та можливості. Також їм допомагають із документами — щоб люди змогли отримати державну медичну допомогу чи пенсію. Іще в штаті асоціації є психологи, які допомагають людям у скруті. Якщо безхатько ходить на візити до психолога, то отримує в шафку поради від спеціаліста й інформацію про подальші консультації.
Associação Conversa Amiga займається цим професійно: вона почалась із того, що її активісти й активістки пропонували безкоштовний гарячий чай та розмову лісабонцям, яким сумно чи скрутно.
За кілька місяців роботи проекта кілька його учасників уже змогли знайти собі житло чи почати програми з реабілітації, повідомляє AFP. Цьогоріч Дружня розмова планує встановити ще 36 шафок, на додачу до теперішніх 24-х. До охоплення всіх 800 безхатьків, які, за приблизними оцінками, живуть у Лісабоні, ще далеко. Однак завдяки цим зусиллям їх, напевно, стане менше.
Текст: Антон Семиженко, фото з conversa.pt i visao.sapo.pt авторства Луїша Барри.
вільний вхід на закриті події.
Це лише частина того, що ми пропонуємо учасникам нашого Patreon. Приєднуйтесь!