Ті, хто приймають рішення в країні, орієнтуються на соціологічні рейтинги, а не на думку фахівців? Обраний вами депутат голосує зовсім не так, як ви очікували? Застарілі уявлення політиків про світ гальмують розвиток країни? Рівень довіри до влади знову впав? Прикро. Але очікувано, правда ж?

До таких ситуацій давно звикли не лише в Україні. По всьому світу, від Ліми до Джакарти громадяни потерпають від популізму, непідзвітності влади й нефаховості політиків. Що робити?

Один зі способів вирішення цих проблем тестують у Австралії: вже кілька років там працює базована на нових принципах політична партія. От тільки засновники Flux Party – не політики. Вони програмісти.

Сіднейці Макс Кей і Нейтан Спатаро (Max Kaye, Nathan Spataro) роками розробляли програмне забезпечення. Зокрема те, що базується на принципах блокчейну: де відсутній єдиний центр прийняття рішень, всі учасники процесу однаково можуть на нього вплинути, копії важливої інформації зберігаються в десятках чи сотнях місць, дані відкрито для кожного. Два роки тому за цими ж принципами вони почали розбудовувати політичну партію. Таку, де технологічні рішення виправили б недоліки демократії.

Засновники Flux перед будівлею австралійського парламенту.

Flux не є ані ліберальною, ні консервативною партією, це не ліві, ані праві. Власне, партія взагалі не має своєї позиції: «flux» із англійської й перекладається як «мінливість», «постійні варіації». Стійким є лише принцип, який засновники партії назвали «Пряма демократія, що базується на конкретних питаннях» – Issue-Based Direct Democracy, IBDD.

Втілюється принцип так. Припустімо, на виборах до парламенту на певному окрузі перемагає кандидат від Flux. Далі починаються розгляд законопроєктів, голосування за них, розробка нових ініціатив. Паралельно починається робота виборців цього політика: вони вмикають свої смартфони й запускають додаток Flux.

Через цей додаток люди отримують доступ до законопроєктів до їхнього голосування – і можуть проголосувати за чи проти нього. Також можуть додати свої коментарі. Головний принцип «контракту» депутата від Flux із виборцями: якщо ті в більшості проголосують за документ, підтримати його має й парламентар. Якщо виборці не схвалять його – і політик має натиснути «проти». Виходить такий собі електронний референдум із кожного питання. Утім, такі референдуми часто відбуваються у Швейцарії, на місцевому рівні у Швеції, елементи системи є в Сингапурі. Унікальність системи Flux не в цьому (хоч вона робить процес впливу на політика набагато простішим). Кей і Спатаро прагнуть вирішити іншу проблему представницької демократії – коли рішення приймають непрофесіонали. Ось як:

Уявіть, що ви – бухгалтер, а парламент збирається прийняти новий закон про заповідники. Ваші знання в цій темі можуть бути неглибокими (а інтерес до неї слабким). Зрештою, ви можете просто не мати часу розбиратись у пропозиції серед потоку інших справ. Що ви робите? Передаєте свій голос у додатку Flux виборцю, який розуміється на темі краще. Який є відомим екоактивістом чи залишив у ході обговорення законопроекту вдумливі, якісні коментарі. Можна делегувати йому свій голос – відтак на рішення політика значно більше впливу матиме думка фахівця.

Користувачів додатку верифікуватимуть – це, на думку засновників партії, вбереже процес від маніпуляцій при обговоренні законопроєктів чи делегуванні голосів. Утім, випробувати механізм на практиці поки не вдається: жоден із кандидатів Flux до австралійського парламенту ще не здобув необхідної кількості голосів, щоб виграти на своєму окрузі. Втім, кількість членів партії невпинно зростає. Нові додаються ледь не щодня, й зараз партія налічує 8761 учасника.

Поки ж немає можливості випробувати принципи Flux у дії в Австралії, Макс і Нейтан поширюють ідею у світі. Код мобільного додатку викладено на платформу розробників GitHub. А принципи роботи нової партії викладено в документі Redefining Democracy, також доступному для всіх (за лінком – PDF-файл на 10 сторінок).

Аналогічна австралійській партія вже функціонує у Бразилії. Як і австралійський проєкт, поки що поза парламентом.

Що думаєте про такий підхід до політики ви? Поділіться у коментарях до посту в нашому фейсбуці.

Текст: Антон Семиженко, ілюстрації з voteflux.com.

+ а також:
Зверніть увагу на Pots, Pans and Other Solutions – англомовну документальну стрічку про те, як в Ісландії громадський протест переріс у онлайн-обговорення й написання нової конститутції країни.

Цікаві й корисні щотижневі розсилки, книжковий клуб, подарунки,
вільний вхід на закриті події.
Це лише частина того, що ми пропонуємо учасникам нашого Patreon. Приєднуйтесь!
 
Ми публікуємо 1-2 статті на добу, а тем бачимо десятки. Підтримайте нас, щоб ми змогли приділяти сайту достатньо часу та ресурсів. І далі буде більше!
Sendmoney | Приват: 5168 7453 2137 7985 | mono: 5375 4141 0086 7059 | навіщо нам гроші?