Коли солдат на полі бою отримує кульове поранення, зупинити його кровотечу стає справою, де відлік іде на хвилини. Особливо, коли кровотеча артері­альна. Зараз це робиться за допомогою порошкових чи гелепо­дібних гомео­ста­тиків (амери­кан­ського Celox чи україн­ського «Крово­спасу») або джгутів. У першому випадку є ризик у стресовій ситуації не потрапити в рану. В другому процес болючий, і часом спинити кров не виходить. Тоді доводиться виймати з рани всі бинти й накладати їх заново. Це настільки болючий процес, що, за інстру­кцією амери­кан­ських військових лікарів, спершу треба забрати в пораненого бійця зброю.

Втім, ці методи не рятують від проблеми: втрата крові й досі є найпо­ши­ре­нішою причиною смерті на полі бою.

Коли амери­кан­ський військовий лікар Джон Стейнбоу отримав на Близькому сході травму голови й вийшов на пенсію, із кількома іншими ветеранами він органі­зував компанію RevMedx, яка поставила собі за мету знайти кращі способи вирішити проблему. І вони знайшли його у вигляді шприця, що вміща­ється в кишені. Всередині в нього санти­ме­трові у діаметрі шматочки зпресо­ваної губки, схожої на госпо­дарську — тієї, за допомогою якої ми миємо посуд, автівку чи приби­раємо кімнати. Щойно ця губка вступає в контакт із кров’ю, вона вбирає її, збіль­шу­ється в розмірах у 15 разів та закор­ковує рану. Навіть коли кров ллється під тиском: губка пристає до вологих поверхонь, відтак її не виштовхує.

xstatbeforeafter

Препарат до та після контакту з кров’ю.

Побачивши перші прототипи, амери­канська армія дала RevMedx $5 млн на вдоско­на­лення продукту. Відтоді науковці замінили проми­слову губку на губку з деревної целюлози, вкрили її хітозаном — крово­спинною антимі­кробною речовиною, яку отримують із мушель молюсків. А щоб лікарі випадково не залишили якусь губку в тілі бійця після лікування, на шматочки нанесено Х-подібні позначки, які видно на рентге­нів­ських знімках.

В результаті губки стали такими.

В результаті губки стали такими.

Амери­канська армія вже взяла шприці на озброєння: три Xstat замінять п’ять рулонів джгутів у військовій аптечці. 20 травня розробку було випро­бувано в бойових умовах. Успішно.

Недавно RevMedx отримали грант від фонду Білла та Мелінди Гейтс на розробку способу зупинити після­родову кровотечу. Але ключовий пріоритет розро­бників зараз — зробити губку такою, яка б із часом розчи­нялась, не лишаючи слідів. Щоб її не треба було діставати з рани опісля.

Орієн­товна ціна одного шприця — близько $100. Із масовим проми­словим виробни­цтвом Xstat його розро­бники споді­ва­ються, що вона відчутно знизиться.