Коли солдат на полі бою отримує кульове поранення, зупинити його кровотечу стає справою, де відлік іде на хвилини. Особливо, коли кровотеча артеріальна. Зараз це робиться за допомогою порошкових чи гелеподібних гомеостатиків (американського Celox чи українського «Кровоспасу») або джгутів. У першому випадку є ризик у стресовій ситуації не потрапити в рану. В другому процес болючий, і часом спинити кров не виходить. Тоді доводиться виймати з рани всі бинти й накладати їх заново. Це настільки болючий процес, що, за інструкцією американських військових лікарів, спершу треба забрати в пораненого бійця зброю.

Втім, ці методи не рятують від проблеми: втрата крові й досі є найпоширенішою причиною смерті на полі бою.

Коли американський військовий лікар Джон Стейнбоу отримав на Близькому сході травму голови й вийшов на пенсію, із кількома іншими ветеранами він організував компанію RevMedx, яка поставила собі за мету знайти кращі способи вирішити проблему. І вони знайшли його у вигляді шприця, що вміщається в кишені. Всередині в нього сантиметрові у діаметрі шматочки зпресованої губки, схожої на господарську — тієї, за допомогою якої ми миємо посуд, автівку чи прибираємо кімнати. Щойно ця губка вступає в контакт із кров’ю, вона вбирає її, збільшується в розмірах у 15 разів та закорковує рану. Навіть коли кров ллється під тиском: губка пристає до вологих поверхонь, відтак її не виштовхує.

xstatbeforeafter
Препарат до та після контакту з кров’ю.

Побачивши перші прототипи, американська армія дала RevMedx $5 млн на вдосконалення продукту. Відтоді науковці замінили промислову губку на губку з деревної целюлози, вкрили її хітозаном — кровоспинною антимікробною речовиною, яку отримують із мушель молюсків. А щоб лікарі випадково не залишили якусь губку в тілі бійця після лікування, на шматочки нанесено Х-подібні позначки, які видно на рентгенівських знімках.

В результаті губки стали такими.
В результаті губки стали такими.

Американська армія вже взяла шприці на озброєння: три Xstat замінять п’ять рулонів джгутів у військовій аптечці. 20 травня розробку було випробувано в бойових умовах. Успішно.

Недавно RevMedx отримали грант від фонду Білла та Мелінди Гейтс на розробку способу зупинити післяродову кровотечу. Але ключовий пріоритет розробників зараз — зробити губку такою, яка б із часом розчинялась, не лишаючи слідів. Щоб її не треба було діставати з рани опісля.

Орієнтовна ціна одного шприця — близько $100. Із масовим промисловим виробництвом Xstat його розробники сподіваються, що вона відчутно знизиться.