WeFood, новий супермаркет у Копенгагені, дивує цінами. Вони в середньому вдвічі нижчі за ціни на такі ж товари в інших гастрономах країни. Це не маркетинговий хід, а особливість продуктів: більшість із них уже пережили офіційний термін придатності. Решта ж має в чомусь браковану упаковку, пише Quartz. І ті, й інші товари звичайні данські супермаркети викидають.

Ця проблема властива розвинутим країнам: формально непридатна для продажу, а в реальності цілком нормальна їжа через законодавчі норми опиняється на смітнику. За рік у Данії викидають 700 тисяч тон їжі, у світі — 1,3 мільярда тон. Чимало людей знають, що на смітниках біля супермаркетів можна знайти купу якісних товарів, і активно це використовують. Є навіть випадки, коли люди весь свій раціон складали з продуктів, знайдених у сміттєвих контейнерах чи біля них. І це виглядає набагато цивілізованіше, ніж уявляється в Україні.

Данська неприбуткова організація Folkekirkens Nodhjaelp вирішила додати раціональності в цей стан справ. Хоч перед відкриттям магазину довелось врахувати чимало законодавчих нюансів і вирішити купу суперечок, тепер керівниця данського міністерства продовольства хвалить ініціативу.

Супермаркет, природно, розраховано на тих, хто прагне зекономити. Але в першу чергу автори ідеї бачать тут не соціальну (про бідних у Данії непогано піклується держава), а економічну та екологічну ініціативу.

Данія вже викидає на чверть менше придатної до споживання їжі, ніж 5 років тому. Загалом про світ поки цього не скажеш, хоча виправити ситуацію намагаються навіть на законодавчому рівні. Наприклад, у Франції недавно заборонили супермаркетам викидати непродану їжу, а також закликали ресторани надавати контейнери, щоб люди забирали їжу, яку не доїли, собі додому.

Wefood-1

Усі фото з фейсбук-сторінки Wefood.