З одного боку це відео про те, як пташки-ткачі в’ють собі гнізда. Це технічно складний, особливо для пташки, процес: треба знайти і скріпити між собою із тисячу травинок. Між рядками — історія про правила, за якими у світі цих пташок обирають собі пару.

Слідкувати українською:

Пташки-ткачі — чудові експерти. Будівництвом займаються самці. Перший крок — це прив’язати до гілки листочок-нитку. Це непросто, тому що волокна листка дуже пружні. Тому треба міцно тримати його однією лапкою. І тоді клювом можна зав’язати вузлика. Це простий вузол-напівштик, але тугий,
і вся подальша робота буквально залежатиме від нього. В’язання вузлів потребує практики, і в цієї молодої пташки, схоже, проблеми.

01:03

Наступний крок — сплести кільце. Але зробити це неможливо, доки перший вузол не буде зав’язано вірно. Кільце має бути достатньо великим, щоб той, хто його зробив, міг прослизнути крізь нього. Але не настільки великим, щоб більші тварини могли так робити. Однозначно кільце не має бути надто маленьким.
Листки-смужки мають бути свіжими та гнучкими, і пташки дістають їх із галявини з травою неподалік. Вони відривають паростки, прихиляючи стебла трави до землі, а тоді просто злітають догори. Для одного гнізда потрібно більше тисячі таких смужок.

02:17

Щойно кільце готове й зміцнене, починається робота над дахом. У новачка – досі проблеми.
Техніка пташок, по суті, така ж, як і у ткачів-людей. Смужка пропускається почергово над і під кількома іншими смужками, які проходять під прямим кутом до першої. Пройшовши через клюв майстра, травинки утворюють прекрасний результат. У менш досвідчених клювів справи йдуть менш добре. Але він вчиться.
За прогресом спостерігають дуже критичні очі. Самка обирає самця в основному за його здатністю сплести гніздо. А він привертає увагу до роботи, тріпочучи крилами. Втім, конкуренція висока.
Самка підлітає, щоб оглянути роботу. Новачок виглядає оптимістично, втім, на його гніздо ніхто не звертає уваги. Врешті-решт, вона робить свій вибір.

04:20

Це гніздо виглядає досить акуратним, але ще не допомогло знайти йому пару. А ця пташка, везучіша чи уміліша, знайшла. І тепер він може завершувати роботу. Вся конструкція завершується нанизуванням смужок довкола спрямованого донизу входу до гнізда. Довгий вхід відвадить небажаних гостей.
Якщо протягом кількох днів ткач не зміг привабити партнера, вся його робота — марна. Самка ніколи не обере гніздо, яке вже настільки старе, що стало коричневим. І лишається тільки одне. Він має почати все спочатку, і це означає нищення його першої спроби. Це єдине місце, де він може будувати. Тому що всі інші майданчики — зайняті іншими пташками.

 

 

 

_
Переклав Антон Семиженко.