Шкільні класи з рядами парт і дошкою існують уже сотні років, це стандарт і символ шкільного навчання у всьому світі. Втім, у шведській мережі шкіл Vittra поставили під сумнів те, що такий принцип розміщення сприяє креативності й співпраці між школярами. І в новій школі під Стокгольмом спробували відмовитись від звичного поділу простору на класи. Дизайн приміщення має більше спільного із креативними просторами в технологічних компаніях — у ньому багато різних сегментів, куточок і зон. Повністю ізольованими є лише кілька кімнат — для занять із учнями, які з певних предметів мають індивідуальні програми.

Варто зазначити, що класи у школах Vittra невеликі, у 26 закладах мережі всього навчаються 7600 дітей, у найбільшій школа — 900 учнів. Це дає більше свободи і вчителям, і архітекторам. Також у школі активно використовують нові технології: передбачається, що чимало завдань учні робитимуть на комп’ютері, відтак передбачено зони, де можна посидіти наодинці з ноутбуком на колінах. Якщо треба попрацювати разом, учні використовують одну з так званих “хатин” — зон для колективної роботи. Лекційні ж заняття відбуваються, наприклад, так:

Урок математики в школі.

— Ми виходимо з того, що навчатись має бути захоплююче, — каже директорка Vittra Ірен Блом. — Що учні мають розвиватись як в інтелектуальному, так і в особистісному плані. І що середовище всіляко сприятиме цьому.

Окрім звичних класів, у Vittra немає й оцінок. А групи учнів формуються не стільки за віком, як за рівнем знань у тому чи іншому предметі.

Текст Антона Семиженка, фото good.is.