Вже зараз роботи беруть участь у хірургічних операціях. Ще частіше люди, тримаючи їх, проводять у тілі хворого потрібні маніпуляції. Однак і самостійно в частині операцій роботи можуть справлятись не гірше за людей. Такі результати досліджень Інституту педіатричних хірургічних інновацій, що у Вашинґтоні.

Досліди проводили на свинях: їм треба було накласти шви. Спеціально сконструйований для цього робот STAR (Smart Tissue Autonomous Robot, «Автономний робот для сполучних тканин») спершу мав зшити два зразки свинячої шкіри, а потім провести операцію на ушкодженому кишківнику живої свині. Попередньо система проаналізувала кращі хірургічні методи: де і яким чином краще накладати шов.

У першому випадку, з двома шматочками шкіри, STAR справився краще і швидше за лікарів-людей. У другому випадку результат його роботи можна порівняти з результатом кращих хірургів. Справа, зокрема, у тому, що наскільки спокійний не був би хірург, невелике тремтіння в його пальцях все одно є — так, як воно існує у всіх живих людей. Роботам це не властиво.

Під час операції.
Під час операції. Фото інституту педіатричних хірургічних інновацій.

«Донині використання автономних роботів у хірургії обмежувалось такими випадками, як обрізання кісток, — каже технічний директор програми Аксель Кріґер. — Тепер, оснащені системами слідкування за тканинами й датчиком застосування сили, роботи можуть працювати з м’якими тканинами в реальному часі.»