Роботи вже навчились ходити, бігати, плавати, збирати масштабні конструкції й відповідати на наші питання. Однак для повноцінного функціонування їм досі бракує принаймні однієї здатності: відчувати біль. Фізичний — той, який у людей і тварин виступає захисною системою.

Механізм, який, приміром, ріже метал на заводі, чи збирає докупи кілька громіздких запчастин, у разі позаштатної ситуації рефлекси не захистять. Не зреагувавши на подразник, він може зламатись, пише Spectrum.

Проблемою перейнялись учені з університету Лейбніца, що в німецькому Ганновері. Йоганнес Кюн із командою створюють для роботів штучну нервову систему. За модель науковці взяли людську шкіру: подібне вкрите сенсорами покриття планується точково нанести на поверхню роботів. Експериментальний зразок уже створено — щоправда, площею він із пучку пальця. Встановлений на кінці механічної «руки», він відчуває натискання й зміну температури. Якщо подразник істотний, сенсор повідомляє систему, що руку варто відсунути. Якщо ж на сенсор натискають кілька разів попри те, що робот відсуває руку, механізм переходить у режим тривоги: рука ховається й робот чекає на людину, щоб та розібралась, що відбувається.

Ось як це виходить на практиці:

Сенсори болю на роботах допоможуть і людям: коли машина відчує раптовий подразник, вона може сигналізувати про це, й інші дізнаються про можливу небезпеку заздалегідь.

Кілька років тому команда з американського Стенфорда та Римського університету La Sapienza створили інший прототип робота: він уникає зіткнення з людиною. В основі його роботи — сенсори тепла й наближення.

Більше відео по темі зможете знайти тут.