Текст: Антон Семиженко, усі фото — Planet.

Днями Індійська організація дослідження космосу (Indian Space Research Organization, ISRO) вивела на орбіту одразу 104 супутники. Це світовий рекорд: раніше за один запуск до космосу потрапляли маусимум 37 супутників. В індійській космічній індустрії мають привід порадіти: вдалося здійснити технологічно дуже складну операцію (супутники виводились у відкритий космос із інтервалом у всього кілька секунд) за значно меншу ціну, ніж у конкурентів зі США та Росії. Однак є в цій події й інша знакова деталь. 88 із цих супутників — невеликі, ваго всього в 4 кілограми кожен, моделі Dove. Усі вони належать американській компанії Planet. Після недавнього поповнення ця заснована вихідцями з NASA лабораторія має на орбіті аж 143 супутники. Більше, ніж будь-яка інша компанія світу. Що ж Dove роблять над Землею?

Фіксують усе, що нв ній відбувається. Ці міні-супутники — по суті фото- й відеокамери, які щодоби “сканують” земну поверхню. Вони розмістились довкола планети кільцем від полюса до полюса, ось так:

Земля обертається під ними, даючи можливість кожного дня фіксувати зміни в будь-якій конкретній точці (якщо та не вкрита хмарами). Приватність окремих людей, як запевняють у компанії, не постраждає: власне постатей на зображеннях не видно. Максимум, що можна розібрати на даних — окремі дерева.

“Земля постійно змінюється. Ми просто не могли цього бачити — дотепер”. Один зі слоганів Planet.

Отриману інформацію можна використовувати в десятку сфер — сільському господарстві, інфраструктурних проектах, енергетиці, у лісівництві, військовій справі, журналістиці й так далі: у Planet labs сподіваються на численних клієнтів серед держав і приватних компаній. Стартап завбачливо скуповує конкурентів: Planet навіть придбала в Alphabet (материнська компанія Google) підрозділ Terra Bella з його сімома великими супутниками. Також придбано інформацію з супутників Landsat та Sentinel, які вже давно кружляють довкола Землі, фотографуючи її. Відтак серед послуг Planet labs пропонує досліджувати й “архів планети”.

Доступ до більшості з цих даних — платний, і рахунки компанія виставляє чималі. Натомість на її сайті викладено велику фотогалерею супутникових знімків. Крім того, що вони демонструють можливості Dove, ці знімки ще й дуже красиві. Наприклад, такі:

Червоний мул із річки Бецибока на Мадаґаскарі змішується з блакитно-зеленими водами Індійського океану. Річка червона через багаті на залізо ґрунти центральної частини острова. 2 грудня 2014 року.
Танкер вийшов із Ботанічної затоки (трохи південніше від Сіднея) в напрямку Лос-Анджелеса. 15 грудня 2014 року.

Іще 40 фотографій, зроблених Dove, ми вирішили зібрати в окремому матеріалі. Переходьте туди, щоб пороздивлятись сонячну електростанцію в Південній Африці, плантації в дельті Нілу, контури Тилігульського лиману чи “місячний” пейзаж у пустелі Невада.