Цьогорічний День перевищення ліміту припав на 8 серпня. Дату Earth Overshoot Day щороку встановлюють екологи з міжнародної природозахисної організації Global Footprint Network. Вона означає, що на цей конкретний день людство з початку року використало стільки природних ресурсів, на відновлення яких планеті потрібен рік. Ідеться насамперед про відновлення популяції риби й тварин на заміну виловленим чи впольованим, ріст нових дерев замість вирублених, а також перетворення рослинами виділеного нами в атмосферу CO2.

Планета не справляється й від 9 серпня, спростивши, спожиті нами ресурси планета вже не відновить. Відтак, щоб продовжити вести той стиль життя, який людство веде зараз, нам потрібно іще трохи більше ніж півпланети. У різних країнах по-різному: найактивніше використовують природні ресурси австралійці, тоді як в Індії споживають менше “норми”. Деталі видно на інфографіці.

Дані Global Footprint Network.
Дані Global Footprint Network.

Інший спосіб підрахунку ще наочніший. Наприклад, населення Південної Кореї використовує у 8,4 рази більше ресурсів, скільки може дати територія країни.

overshoot-2

Ми стаємо все більшим тягарем для планети: 1987-го День перевищення ліміту припадав на 19 грудня, а у 2000-му – на кінець вересня. Втім. радує те, що в останні роки темпи споживання земних ресурсів знижуються, дата просувається вперед повільніше.

Як можна покращити баланс? Global Footprint Network випустили відео з кількома ідеями. Наприклад, влаштувати вегетаріанську вечірку, адже вирощення тварин для м’яса потребує в рази більше води, території та інших природних ресурсів, ніж вирощення рослин. В ідеалі взагалі перейти на рослинне харчування. Інший спосіб – знизити споживання енергії у вашій оселі. Також допоможе зменшення використання паперу й частіша відмова від використання автівки на користь громадського транспорту.

Найкраще втілювати такі ідеї виходить після публічної обіцянки, наприклад, “Протягом місяця їстиму лише вегетаріанську їжу”. На сайті Earth Overshoot Day таку обіцянку легко зробити в кілька кліків.