Євросоюз офіційно постановив відкрити доступ до текстів майже всіх наукових досліджень, проведених у його країнах. Нові правила набудуть сили до 2020 року й стосуватимуться всіх досліджень, проведених за державний та державно-приватний кошт. Це більша частина робіт.

Зараз, щоб отримати доступ до статей учених, опублікованих у профільних наукових журналах, треба заплатити чималу суму. Часто це сотні євро. Монополія журналів на тексти гальмує поширення знань, а відтак і розвиток науки. Причому найбільше від цього страждають самі науковці, яким для написання своїх робіт потрібно викласти чимало грошей, щоб отримати необхідну інформацію по темі. Це призводить до створення піратських сховищ наукової інформації, що схвалюють самі науковці.

Рішення зробити статті доступними прийнято так званою Радою конкурентоспроможності (COMPET), до якої входять міністри науки, інновацій, торгівлі та промисловості країн Євросоюзу. Єврокомісар із питань досліджень, інновацій та науки Карлуш Моеда назвав це рішення доленосним.

Прийняте воно завдяки головуванню в ЄС Нідерландів, одній з найпрогресивніших держав світу. Хоча норма смілива навіть для цієї країни: там планували відкрити доступ до своїх наукових досліджень у 2024-му.