Люди, в яких перестали працювати м’язи рук (або хто взагалі їх утратив), серед сотень складнощів мають одну чи не найбільш диском­фортну: вони, як правило, не можуть самостійно їсти. Можли­вість робити це лише за допомогою іншої людини означає, що ти не можеш поїсти, коли захочеться і так, як схочеться. Інтимна й часто приємна справа перетво­рю­ється на сухий обов’язок.

2011-го в амери­канця Девіда Хейра діагно­стували бічний аміотро­фічний склероз (Amyotrophic lateral Sclerosis, ALS). При цій хворобі нерви швидко дегра­дують і не можуть давати сигнали м’язам. Девід рухався все важче, йому давали 3–5 років життя. Онук Хейра Джон Декер тоді якраз здобував технічну освіту. Він почав шукати спосіб дати таким людям більше автоном­ності у спожи­ванні їжі. І цьогоріч з’явився робот Obi, який принаймні для дідуся Джона цю задачу вирішив.

Obi – це платформа з чотирма впадинами-«тарілками», а також маніпу­лятор із ложкою збоку. В ємності насипають їжу, доглядач один раз проводить «рукою» робота від тарілки до місця, де знахо­ди­ти­меться рот – і далі Obi повторює цей жест сам. Він ретельно збирає їжу, підгор­таючи її до центру. Ризик, що щось висипеться чи розіл­лється, мінімальний. Власне, процес та історію винаходу подано у презен­та­ційному відео.

Якщо щось завадить руху ложки до рота, Obi поверне її до тарілки й призу­пинить годування: сприйме це як бажання людини взяти паузу. Кнопки зміни тарілки та паузи/початку годування можна перенести, наприклад, на педалі для ніг.

Робот недешевий: $4500. Тим, хто може собі його дозволити, він повертає трохи свободи. «Я називаю ALS «always losing something» – завжди щось втрачаєш, – каже Девід Хейр. – Obi дещо мені повернув, і тепер я можу спокійно сидіти за столом навпроти дружини, яка насоло­джу­ється вечерею, і їсти сам. Цей робот відчутно зменшив наван­та­ження на неї».

Obi не перший із так званих ко-роботів – пристроїв, які полег­шують повсяк­денне життя людям із фізичними вадами. Існує пристрій для людей зі слабким зором, який розпізнає та хапає потрібні предмети. Є помічники для ходіття. І навіть робот, що голить, чухає та навіть подає рушник, і управ­ля­ється за допомогою рухів очей чи пальців, повідомляє Quartz.

Відео­ін­струкція з користу­вання теж чимало розпо­відає про нову розробку.