Люди, в яких перестали працювати м’язи рук (або хто взагалі їх утратив), серед сотень складнощів мають одну чи не найбільш дискомфортну: вони, як правило, не можуть самостійно їсти. Можливість робити це лише за допомогою іншої людини означає, що ти не можеш поїсти, коли захочеться і так, як схочеться. Інтимна й часто приємна справа перетворюється на сухий обов’язок.

2011-го в американця Девіда Хейра діагностували бічний аміотрофічний склероз (Amyotrophic lateral Sclerosis, ALS). При цій хворобі нерви швидко деградують і не можуть давати сигнали м’язам. Девід рухався все важче, йому давали 3-5 років життя. Онук Хейра Джон Декер тоді якраз здобував технічну освіту. Він почав шукати спосіб дати таким людям більше автономності у споживанні їжі. І цьогоріч з’явився робот Obi, який принаймні для дідуся Джона цю задачу вирішив.

Obi – це платформа з чотирма впадинами-“тарілками”, а також маніпулятор із ложкою збоку. В ємності насипають їжу, доглядач один раз проводить “рукою” робота від тарілки до місця, де знаходитиметься рот – і далі Obi повторює цей жест сам. Він ретельно збирає їжу, підгортаючи її до центру. Ризик, що щось висипеться чи розіллється, мінімальний. Власне, процес та історію винаходу подано у презентаційному відео.

Якщо щось завадить руху ложки до рота, Obi поверне її до тарілки й призупинить годування: сприйме це як бажання людини взяти паузу. Кнопки зміни тарілки та паузи/початку годування можна перенести, наприклад, на педалі для ніг.

Робот недешевий: $4500. Тим, хто може собі його дозволити, він повертає трохи свободи. “Я називаю ALS “always losing something” – завжди щось втрачаєш, – каже Девід Хейр. – Obi дещо мені повернув, і тепер я можу спокійно сидіти за столом навпроти дружини, яка насолоджується вечерею, і їсти сам. Цей робот відчутно зменшив навантаження на неї”.

Obi не перший із так званих ко-роботів – пристроїв, які полегшують повсякденне життя людям із фізичними вадами. Існує пристрій для людей зі слабким зором, який розпізнає та хапає потрібні предмети. Є помічники для ходіття. І навіть робот, що голить, чухає та навіть подає рушник, і управляється за допомогою рухів очей чи пальців, повідомляє Quartz.

Відеоінструкція з користування теж чимало розповідає про нову розробку.