Американські вчені відкрили одразу 25 нових антибіотиків. Причому один з них – дуже перспективний, бактерії просто не можуть розвинути до нього резистентність.

Більшість відомих зараз антибіотиків  – пеніцилін, стрептоміцин, триметоприм – було відкрито на початку і в середині минулого століття. Потім відкриття сповільнились, і після 1987 року не було відкрито жодного нового антибіотика, повідомляє BBC. За цей час багато мікробів розвинули резистентність до цих ліків (особливо бактерія туберкульозу). Хоч антибіотиків виписують у лікарнях усе більше, їхня ефективність постійно падала. Науковці навіть заговорили про моторошну “епоху після антибіотиків”, коли вони взагалі перестануть вражати бактерії, відтак стануть неможливі звичні зараз операції з ампутації кінцівок чи пересадки органів.

Як відкрито нові антибіотики? Спосіб, описаний в журналі Nature, був незвичним. Відомо, що дуже багато мікроорганізмів існують у грунті. Власне, в одній повній столовій ложці звичайного чорнозему їх більше, ніж людей на планеті. Ці бактерії – відмінна сировина для дослідження, однак лише 1% з них вдавалось виростити в лабораторних умовах.

Дослідники з Бостонського Northeastern University вирішили перемістити лабораторію одразу в грунт. Вони зробили стільник, подібний до бджолярського, і в кожен відсік помістили по одній бактерії. Потім стільник закопали в грунт у дворі одного з науковців, і спостерігали за змінами. Таким чином у кожній з комірок стільника відбувались унікальні біологічні процеси. Стало зрозуміло, що біологи в цей спосіб можуть відтворити близько половини з грунтових бактерій.

Відкопавши стільник, науковці перевірили мікроорганізми на антимікробні властивості. Виявлено 25 антибіотиків, хоча це є лише верхівкою айсберга: при подальших дослідах їхня кількість, очевидно, значно зросте. Однак із уже відкритого найбільше надій покладається на теіксобактин. Він здатен не лише ефективно боротися зі шкідливими бактеріями, руйнуючи жирові клітини в їх оболонці, але й не руйнувати живі тканини ссавців. Таким чином було вилікувано піддослідних мишей, в організмі яких була смертельна дозі бактерій метицилін-резистентного стафілокока. Також нова речовина може активно руйнувати туберкульозну паличку Коха. Втім, це так звані грам-позитивні бактерії. Щодо грам-негативних бактерій теіксобактин не дієвий.

Тепер нову речовину чекають випробування на людях.