Відучора в Україні став доступний найпо­пу­ляр­ніший сервіс стрімінгово відео, амери­кан­ський Netflix. Ця компанія, крім прокату, активно створює власні серіали, докумен­тальні й художні стрічки. Найві­до­міший, House of cards / «Картковий будинок», в Україні подивились тисячі. Але в архіві Netflix є ще чимало цікавого, як власного, так і інших компаній. Ми дослідили, що сервіс пропонує в Україні, й склали свій топ-12. Якщо вам подоба­ються наші відео з рубрики «Друг ночі» — тут ви точно знайдете собі щось цікаве.

Перший місяць у Netflix безко­штовний. Скасувати участь чи змінити її умови можна в будь-який момент і за кілька кліків. Єдине обмеження, з яким ви зіткнетесь у січні — те, що майже всі ці фільми й серіали мовою оригіналу, тобто англій­ською. Але, з іншого боку, хіба це не плюс? Англо­мовні субтитри доступні.

1. Narcos
Перший сезон серіалу про колум­бій­ського нарко­барона, легенду 1980-х Пабло Ескобара. Це був цікавий чоловік: почав, розти­раючи крадені надгробки в порох і збуваючи його під виглядом кокаїну. Невдовзі прийшов у великий нарко­бізнес і став майже монопольним поста­чаль­ником кокаїну в США. У 28 років Ескобар не міг точно порахувати свої статки, а на піку могутності це було понад $30 млрд. Сотні людей намагались його розшукати, схопити, знешкодити. І Narcos — емоційна та динамічна історія про життя Ескобара й тих, хто хотів його цього життя позбавити.

2. A very Murray Christmas
«Блакитний вогник» здорової людини. На Заході теж знімають новорічні (точніше сказати, різдвяні) шоу із жартами й піснями — однак виходить це якось розумніше, дотепніше і взагалі стравніше за те, до чого звична постра­дянська публіка. Ні, на артхаусне кіно це не схоже, хоч режисерка Софія Коппола має добрий смак. Це легке святкове шоу, з Біллом Мюрреєм, Джорджем Клуні та ще десятком зірок.

3. Chef’s Table
Шести­се­рійний докумен­тальний проект про амбітних шеф-кухарів з різних куточків світу. Режисер фільму Jiro Dreams of Sushi («Мрії Дзіро про суші», якщо не бачили — зверніть увагу, це один з найкра­си­віших докумен­тальних фільмів про їжу останніх років) Девід Ґелб побував у Швеції, Австралії, Італії, Аргентині. Усюди знімав лише одне — кухні й госпо­дарство ресто­ранів, де ставляться до їжі по-особливому. Подивіться, є чим надихнутись і чому повчитись.

4. The Propaganda Game
Існує чимало репор­тажів із Північної Кореї. Є чудові книжки, як від людей іззовні, так і від тих, хто колись жив у країні чучхе. Можна зустріти навіть чимало фотопро­ектів. А от із відео складніше. «Гра в пропа­ганду» — одна зі стрічок, де авторам вдається потрапити у Пхеньян із камерою і зняти там чимало цікавого матеріалу. Звичайно, корейці показали те, що хотіли. Але це з тих випадків, коли правда проступає все одно.

5. Particle Fever
Перекладена з мови фізики історія про пошук бозону Хіггса й про те, що і як взагалі відбу­ва­ється у Великому андронному колайдері під землею, та в науковому центрі на поверхні.

6. What Happened, Miss Simone?
Спів Ніни Сімон — із того, що, почувши, не можеш забути. Незвично, глибоко й дуже красиво. Про цю виконавицю з 1960-х знає більшість. Менше людей в курсі, що у 1960-ті Ніна Сімон активно боролась проти дискри­мі­нації прав чорно­шкірих та жінок. Вона добре знає, що таке дискри­мі­нація: за всіма правилами тодішнього життя, Сімон (тоді ще відома, як Юніс Веймон) не мала б отримати такий привілей, як музична освіта. Потім їй довелось роками співати в іржавих барах, проби­ваючи собі шлях до великих концертів. Коли все це прийшло, Сімон почала боротись із обмеже­ннями. І так захопилась цим, що мало не зруйнувала себе та свою сім’ю.
Крім біогра­фічної лінії, у цьому фільмі багато музики — і це окремий привід запустити програвач. І є ще один: так, як вдягалась ця співачка, певно, не вдягався ніхто.

7. Inside Job
Це давніша стрічка, «Внутрішня справа» з’явилась 2010-го. Що й логічно: два роки після фінан­сової кризи 2008-го, якраз достатньо часу, щоб зняти про ті події докумен­тальну стрічку. Але, натра­пивши в архіві Netflix на цей фільм, не можемо його не згадати. Адже це дуже якісна й прово­ка­тивна журна­лістська робота. Інтерв’ю тут різкі й відверті, а підку­плених комен­та­торів розвін­чують на місці. Фільм варто дивитись не так для того, щоб зрозуміти природу фінан­сової кризи, як щоб зрозуміти природу людей, які стоять за цією кризою. 

8. Beasts Of No Nation
Перша спроба Netflix у повно­ме­тра­жному ігровому кіно. Відчуття продю­серів, що цей фільм дивити­муться здебільшого в інтернеті, дається взнаки: фільм поглинає з перших секунд, сюжет дуже динамічний. Нудьгувати не доведеться. Що ж до самого сюжету, то «Нічийні потвори» — про те, як діти беруть до рук зброю. Що і хто змушує жителів маленьких африкан­ських селищ це робити, і що відбу­ва­ється всередині них? Окрім талано­витої режисури від людини за кадром серіалу True Detective, приємно вражає гра акторів. Навіть не так дорослих, як маленького хлопчика. Ось де відчуваєш усе, що відчуває бідолашний Абу — аж мороз по шкірі.

9. McCullin
І також про війну, але вже докумен­тальний фільм. Жорсткіший, складніший — бо ніщо не приховано. Це стрічка про одного з найві­до­міших воєнних фотографів Дона МакКалліна. Після 30 років роботи він має що розпо­вісти й показати.

10. Better Call Saul
Пріквел до серіалу Breaking Bad. Як юрист-невдаха Джиммі МакГілл перетво­рю­ється на морально супере­чливого, але успішного адвоката Сола Гудмена.

11. The Capital C
Стрічка про явище, яке в останні роки дуже полюбили і в Україні, й за кордоном — крауд­фандинг. Гроші на цей фільм, природно, теж збирали гуртом. Попри те, що режисери не надто досвідчені, а персонажі не завжди викли­кають велику довіру (спойлер перших 15 секунд трейлера) — надихнутись також є чим.

12. Winter on Fire
Мабуть, найві­до­міший в Україні проект Netflix, а також найближчий нам. І єдиний україн­ською. Це докумен­тальна стрічка про Євромайдан, півто­ра­го­динна історія про 93 дні проти­стояння. Режисер Євген Аніфе­єв­ський провів цей час у вирі подій.
Ми все це знаємо. Дуже добре: навіть трейлер дивитись непросто. Але саме через цей фільм не занурені в політику амери­канці, британці, канадійці, німці, французи дізнались, якою є Україна, що можуть і чого хочуть українці тепер. Ми для них вигля­даємо так: