Чому це важливо
Те, що в Європі та США відбувалось у середині XX століття, зараз триває в мусульманському світі. Молоді жінки не вдовольняються роллю домогосподарок, активно отримують вищу освіту та робочі місця

Негучно, але досить швидко на світовому ринку праці відбуваються відчутні зміни: мусульманські жінки починають працевлаштовувались. Якщо в минулому дружина, сестра чи донька, яка ходить на роботу, були швидше виключенням із правил традиційного мусульманського суспільства, зараз із 450 мільйонів жінок у країнах, де домінує мусульманське населення, працевлаштовані 155. На початку століття таких було близько ста мільйонів, повідомляє сайт Світового економічного форуму, тож зміни різкі.

Навіть у Саудівській Аравії зараз працюють 21% жінок. У Пакистані 26%, у Туреччині 33%, 42% в Об’єднаних Арабських Еміратах, по 53% в Індонезії та Малайзії — порівняно з ще недавнім минулим зростання наявне усюди. Серед молодих сімей у містах типовою стає ситуація, коли роботу мають обидва члени подружжя.

Попри те, що це суперечить традиційній культурі, долучення до ринку праці жінок має величезну економічну вигоду. За підрахунками консалтингової компанії McKinsey, якщо до 2025 року мусульманські жінки країн Близького Сходу повністю проявлять свій трудовий потенціал (так, як це відбувається у країнах Заходу), ВВП регіону підстрибне на 47%.

Уже зараз, якщо уявити всіх працюючих мусульманських жінок однією країною, їхній сукупний дохід поставив би цю країну на 16 місце у списку найбагатших.

Більшість молодих працюючих мусульманок мають вищу освіту й добре знаються на сучасних технологіях, а відтак непогано заробляють.

Ситуація змінюватиметься ще стрімкіше вже у близькому майбутньому — це доводить статистика з місцевих університетах. Жінок там уже зараз більше за чоловіків. Приміром, якщо в найбільшій мусульманській країні, Індонезії, у 1970-му до університетів поступали близько двох відсотків жінок та чотирьох відсотків чоловіків, зараз це 33% та 29% відповідно. У Саудівській Аравії 2008 року до університетів ходили близько 30% жінок відповідного віку. Зараз студентками є 50% юначок, і це вищий показник, ніж у Мексиці, Китаї, Бразилії чи Індії.

Окремим маркером змін є вищі природнича й технічна освіта. У світі є 5 країн, де на факультетах природознавства, технології, інжинірингу й математики студенток більше за студентів. Дві з них — Бруней та Кувейт — мають переважно мусульманське населення.

В інших 10 мусульманських країнах відсоток жінок на напрямках перевищує 40. У Саудівській Аравії це 38%, в Ірані — 34%. До порівняння, у Великій Британії жінок на природничо-технічних спеціальностях 36%, у США — 30%.

Підготував Антон Семиженко, фото компанії Thames Tideway.

+ а також
Подивіться коротку, але колоритну документальну стрічку про Маму Маґі, таксистку зі столиці Демократичної республіки Конґо Кіншаси. У країні, де половина жінок неписьменні, а підприємництво завжди вважалось «чоловічою справою», вона успішно виборює собі місце під пекучим екваторіальним сонцем.