Вже в найближчі роки в лабора­тоних умовах може з’явитись тварина, що матиме в собі чимало від старо­давніх, вимерлих чотири тисячі років тому мамонтів. Швидше за все, це буде лабора­торія при Гарвард­ському універ­ситеті, де вчені успішно працюють з ДНК волохатих слонових.

Окремі ланки генів вживлюють у ДНК Азійського слона. «Наша мета – створити гібридний слоново-мамон­товий ембріон, – каже професон Джордж Чьорч (George Church). – У ньому буде більше від слона, хоча й зі значними змінами». Усього генетикам вдалось замінити зі слонових на мамонтові 47 ділянок ДНК.

Завдяки цьому нова істота матиме маленькі вуха, підшкірний жир, довге кудлате волосся по всьому тілі й кров, що може переносити низькі темпе­ратури.

Поки що експе­римент успішний на рівні кількох клітин. Однак поступово вчені споді­ва­ються дійти до ембріонів. Цілей експе­ри­мента, крім наукових, дві. По-перше, вберегти вид Азійських слонів від вимирання – щоправда, у дещо видозмі­неній формі. А також – запобігти глобальному потеплінню, адже мамонти можуть допомогти вберегти тундру, розри­хлюючи сніг під собою та розносячи насіння у волоссі. З іншого боку, експе­римент піднімає чимало етичних питань. «Мамонти були не просто набором генів, – каже професор зоології Манче­стер­ського універ­ситету Метью Кобб у інтерв’ю Guardian. – Це була соціальна істота, така ж, як і Азійський слон. Що буде, коли народиться слоно-мамон­товий гібрид? Як його сприймуть інші слони?»

Коли дійде до народження мамон­то­сло­неняти (вчені сходяться на тому, що до цього не менше десятка років), зробити це планують у штучних умовах. «Ми не збира­ємось викори­сто­вувати для цього живу слониху: немає сенсу ризикувати здоров’ям і так рідкісної тварини», – каже Чьорч. Його лабора­торія вже показує чималі успіхи у створенні штучних утроб: приміром, уже вдається забез­печити в таких умовах розвиток ембріонів лабора­торних мишей протягом 10 днів. Коли вийде збільшити цей строк удвічі – його буде достатньо, щоб мишеня було готовим до народження.

Звичайно, тут теж виникає чимало етичних питань. Наприклад, вирощений і народжений у штучних умовах плід тварини буде позбав­лений контакту з матір’ю, який є важливим елементом виношу­вання. Як це вплине на психіку плоду – питання. Тим не менше, генетики все ширше вживають слово de-extinction, повер­нення вимерлих видів в екоси­стему планети.

+ а також
Mammoth tales, англо­мовний блоґ про мамонтів від знавця теми й автора книжки Discovering the mammoth (Відкри­ваючи мамонта) Джона МакКея.