Вже в найближчі роки в лаборатоних умовах може з’явитись тварина, що матиме в собі чимало від стародавніх, вимерлих чотири тисячі років тому мамонтів. Швидше за все, це буде лабораторія при Гарвардському університеті, де вчені успішно працюють з ДНК волохатих слонових.

Окремі ланки генів вживлюють у ДНК Азійського слона. “Наша мета – створити гібридний слоново-мамонтовий ембріон, – каже професон Джордж Чьорч (George Church). – У ньому буде більше від слона, хоча й зі значними змінами”. Усього генетикам вдалось замінити зі слонових на мамонтові 47 ділянок ДНК.

Завдяки цьому нова істота матиме маленькі вуха, підшкірний жир, довге кудлате волосся по всьому тілі й кров, що може переносити низькі температури.

Поки що експеримент успішний на рівні кількох клітин. Однак поступово вчені сподіваються дійти до ембріонів. Цілей експеримента, крім наукових, дві. По-перше, вберегти вид Азійських слонів від вимирання – щоправда, у дещо видозміненій формі. А також – запобігти глобальному потеплінню, адже мамонти можуть допомогти вберегти тундру, розрихлюючи сніг під собою та розносячи насіння у волоссі. З іншого боку, експеримент піднімає чимало етичних питань. “Мамонти були не просто набором генів, – каже професор зоології Манчестерського університету Метью Кобб у інтерв’ю Guardian. – Це була соціальна істота, така ж, як і Азійський слон. Що буде, коли народиться слоно-мамонтовий гібрид? Як його сприймуть інші слони?”

Коли дійде до народження мамонтослоненяти (вчені сходяться на тому, що до цього не менше десятка років), зробити це планують у штучних умовах. “Ми не збираємось використовувати для цього живу слониху: немає сенсу ризикувати здоров’ям і так рідкісної тварини”, – каже Чьорч. Його лабораторія вже показує чималі успіхи у створенні штучних утроб: приміром, уже вдається забезпечити в таких умовах розвиток ембріонів лабораторних мишей протягом 10 днів. Коли вийде збільшити цей строк удвічі – його буде достатньо, щоб мишеня було готовим до народження.

Звичайно, тут теж виникає чимало етичних питань. Наприклад, вирощений і народжений у штучних умовах плід тварини буде позбавлений контакту з матір’ю, який є важливим елементом виношування. Як це вплине на психіку плоду – питання. Тим не менше, генетики все ширше вживають слово de-extinction, повернення вимерлих видів в екосистему планети.

+ а також
Mammoth tales, англомовний блоґ про мамонтів від знавця теми й автора книжки Discovering the mammoth (Відкриваючи мамонта) Джона МакКея.