Усі ми бачили фотографії міських районів, де вночі світло, як удень. Або карти Землі в нічний час зі світлими плямами. Цих плям стосується відносно новий термін — світлове забруднення, light pollution. У цього визначення негативний відтінок, оскільки світло в нічний час недобре впливає і на рослини, і на тварин, і на людей у плані фізіологічних процесів.

Крім збитих біоритмів, у світлового забруднення є й масштабніший ефект, який виявили британські дослідники. Там, де будинки й вулиці підсвічуються найактивніше, бруньки на деревах починають набухати на 7,5 днів раніше, ніж загалом у цій місцевості.

Дослідження проводилось масштабно, пише The Guardian. Вчені вивчили статистику за 13 років, а десятки добровольців фіксували, коли побачили перші листки на платанах, дубах, ясенах та буках.

Вплив світла на дерева відчувається по всьому екологічному ланцюжку. Ось один із прикладів: метелик зимовий п’ядун харчується молодими дубовими листочками. Але в надміру освітлених районах, доки метелик вийде з лялечки, листя дуба вже затвердіє. Відповідно, метелик не може його вгризти. А зимовими п’ядунами харчуються кілька видів пташок — отже, вплив відчувають і вони.

«Це виявилось шкідливим для природи через ефект доміно, — каже один з учасників дослідження, Річард Френч-Констант з університету Ексетера. — Але є й позитивні висновки. Ми виявили, що освітлення червоного спектру такого ефекту не дає. Тому є можливість залишити вулиці освітленими без істотного впливу на природний цикл».

Дослідження показало лиш кореляцію між освітленням та ранішим настанням природної весни. Автори не стверджують, що це єдина причина. Однак, враховуючи, що місцева влада може вирішувати, коли вмикати й вимикати нічну підсвітку, біологи сподіваються, що в містах врахують отриману ними інформацію.