У перспективі пересічна сім’я зможе виробляти пальне для свого автомобіля у себе на подвір’ї. Гарвардські біохіміки створили прилад, який за допомогою води, повітря й бактерій перетворює на це пальне сонячну енергію. Вчені назвали розробку штучним листком, хоча виглядає вона, як банка з десятком провідків, пише Coexist. Яка здатна перетворювати енергію сонця на біомасу вдесятеро швидше, ніж більшість рослин.

Як усе відбувається? В системі є фосфат кобальту, який під впливом сонячних променів розщеплює воду на кисень та водень. Так само роблять рослини у процесі фотосинтезу. Але якщо вони отриману енергію використовують для створення вуглеводнів, нова система використовує бактерії, що перетворюють водень на молекули PHB, полігідроксибітурату. Їх уже можна перетворити на біопальне.

Система не є екологічно позитивною — скоріше, вона екологічно нейтральна, каже Гарвардська професорка Памела Сильвер. Згоряючи, біопаливо виділяє вуглекислий газ. Але у процесі вироблення пального CO₂, навпаки, поглинається.

Зараз ці вчені працюють над двома речима. Перша — застосування такого ж процесу, лише з трохи іншими бактеріями, для створення пластмас. І друга — як масштабувати виробництво, щоб знизити його собівартість.

Раніше ми вже писали, що випускник британського Королівського коледжу мистецтв створив аналог штучного листка, здатний перетворювати вуглекислий газ на кисень. А фінські дослідники на 3d-принтері надрукували «деревце», що може виробляти електрику.