Лишилось менше 20 кілометрів. Щойно тріщина подолає цю відстань, льодовик площею в 5 тисяч квадратних кілометрів із Антарктидою вже нічого не пов’язуватиме. Крижина відколеться з льодового шельфу Ларсен С, ближчого до Південної Америки. Ларсен А й Ларсен В теж колись там були. Перший відколовся й розтав 1995-го, другий – 2002-го. Третій почав відколюватись ще у 2000-х, та останнього року процес істотно прискорився: за два тижні тріщина стала довшою на 18 кілометрів.

Розлам між материком та брилою льоду росте усе швидше.

Остаточного відколу брили льоду від Артарктики науковці з британського університету Свенсі очікують у найближчі місяці. Але найгірший не власне цей факт: льодовик не спирається на сушу, під ним вода – тому рівень Світового океану від власне його зникнення не зміниться. Важливішими є процеси, які запустяться потому. Швидше за все, після відколу показаної на малюнку брили весь Ларсен С потрошиться на менші айсберги та шматки льоду. Тоді величезні масиви континентального льоду вже ніщо не стримуватиме. Коли вони потраплять в океан, його рівень зросте приблизно на 10 сантиметрів.

Так було з попередніми двома частинами Ларсена: вони відколювались, і танення континентального льоду призводило до глобальних кліматичних змін. І руйнувались вони швидко. Ось як, приміром, зник Ларсен В:

Досі нема чіткої відповіді, чи причиною цих процесів стало глобальне потепління. Та науковці певні, що підвищення температури точно прискорило розпад льодовика. Врешті-решт, до наших днів цей лід ніщо не турбувало десятки тисяч років.