Кілька місяців тому на “Далі буде” виходила публікація про американця Дієго Стокко, який власноруч робить експериментальні музичні інструменти, і взагалі добуває мелодійні звуки з усього. Професійні його інструменти виглядають, наприклад, так:

stocco-expericello

Та це — розваги першого світу. Ось як виглядає подібний інструмент у третьому світі, за 10 тисяч кілометрів від Дієго:

landfill-cello-dalibude

Це робоча віолончель оркестра з трущоб Катеури, що біля столиці Парагваю Асунсьона. Неподалік там столичне звалише, з якого живуть чимало мешканців Катеури. Зі знайдених на смітнику речей і зроблено інструменти оркестру.

teacher-landfill-orchestra-dalibude

landfill-violins-dalibude

landfill-banjo-dalibude
Діти Катеури не можуть дозволити собі музичних інструментів: один будинок у тому районі може коштувати менше за скрипку. Але якось серед сміття місцеві знайшли цілий корпус скрипки. Приладнали до нього струни, знайшли смичок — так з’явився перший саморобний інструмент. Про це дізнався вчитель музики, і загорівся ідеєю навчити дітей грати. Про те, як це виходить, розповідає фільм Landfill harmonic.


[agg_accordion multiselectable=”false”] [agg_accordion_item title=”Українською.”]

Дівчинка: “Мене звати Ада Марібель Ріос Бордадос. Мені 13 років і я граю на скрипці”.
Хлопець: “Я Хуан Мануель Чавес, більше відомий як Бебі. Мені 19 років і я граю на віолончелі. Цю віолончель зроблено з бочки з-під нафти й дерева, викинутого на смітник. Кілочки зі старого інструменту, який використовували для пом’якшення яловичини. А з цього робили гноцлі (картопляні галушки)”.
Учитель: “Община на кшталт Катеури — не те місце, де мають у власності скрипки. Власне, скрипка коштує більше, ніж будинок тут”.
Робітник: “Ми знайшли корпус скрипки тут, у цій купі. І тоді почали робити музичні інструменти з відходів. Сім’ї, які тут живуть, перероблюють сміття і продають його”.
Вчитель: “Я ніколи не уявляв, що зроблю інструмент на кшталт цього. І відчуваю себе щасливим, коли бачу, як дитина грає на скрипці зі сміття”.
Дівчинка: “Коли я чую скрипку, відчуваю захват, метеликів у животі. Це відчуття, яке я не знаю як пояснити”.
Вчитель: “Перероблений оркестр — той, у якому грають на інструментах зі сміття”.
Дівчинка: “Без музики моє життя не мало б сенсу”.
Вчитель: “Люди розуміють, що ми не маємо викидати сміття бездумно. Та й людей викидати не варто”.
[/agg_accordion_item] [/agg_accordion]

Доки ведеться робота над фільмом, про оркестр дізнаються більше й більше людей. Він уже виступав у Амстердамі в класичному залі:

https://youtu.be/L1KPLj6adj8

А торік хлопці й дівчата Катеури взяли участь у виступі Metallica. І відчули ось це: