Ісландію традиційно вважають країною без лісів. Формально вони є, навіть кілька. Але, як кажуть самі ісландці, “щоб вийти з ісландського лісу, досить просто випростатись”. Це було актуальним донедавна. Уже ні, пишуть у Newsweek. Завдяки глобальному потеплінню за останні 20 років середня температура в Ісландії піднялась на 1,1°C – і це відчутно змінило умови для великої флори. Ті види дерев, які в Ісландії вже були, тепер виростають більшими. Додались і нові породи, яким раніше бракувало сонця. Разом із ними на острові з’явились нові пташки – корольок, вальдшнепи, довговухі сови. Ісландія від цього тільки у виграші: нові види птиць лише доповнили її фауну, ніяким іншим видам загрози вони не несуть. Люди теж скучили за лісами: у лісі Хейдморк біля Рейк’явіка щороку відпочивають шістсот тисяч людей. Виглядає він так:

15113056947_16d2b9586b_z
фото Kerly Ilves з Flickr

Колись давно в Ісландії було багато дерев. До IX століття лісами було вкрито 40 відсотків площі острова. Тоді прибули вікінги, і за кілька століть вирубали все собі на дрова. Без дерев вулканічний ґрунт Ісландії швидко вивітрився, тому третина території країни підпадає під означення “волога пустеля”: дощів для життя трав і дерев випадає достатньо, але їх коріння просто не втримається у піщаному ґрунті. На тій землі росте лише мох.
Ліси висаджують штучно. Торік держава посадила 3 мільйони 200 тисяч саджанців, а з 1990-го їх висаджено вже понад 107 млн. За прогнозами, до 2050-го температура підніметься ще на 1,3°C. На відміну від решти світу, Ісландія від цього лише виграє.