Ісландські науковці знайшли спосіб уникнути підвищення на планеті рівня вуглекислого газу: в них вийшло перетворити його на камінь. Причому не під тиском, за нормальних температур і в природних умовах — і не за 10 років, як очікувалось, а за два. Результати дослідження група вчених опублікувала в журналі Science.

Спроби утримати CO₂ від потрапляння в атмосферу були й раніше. Газ під тиском закачували у великі підземні пустоти й герметично закривали. Але навіть мінімальна сейсмічна активність нищила весь ефект: газ виходив через тріщини.

Зараз газ також загнали під землю, але разом із водою й сульфідом гідроґену. І місце закачування обрали специфічне, пористі залежі базальту. Це найпоширеніша гірська порода, вона утворюється при охолодженні лави. З базальту складаються краї тектонічних плит і 90 відсотків дна океану. Природно, в Ісландії залежів базальту не бракує.

Газ, узятий одразу з турбін місцевої гідротермальної станції (її зображено на ілюстрації вгорі), закачали на глибину в понад кілометр. Поряд на різній глибині розмістили датчики, які мали б фіксувати можливі витоки CO₂. За два роки виявилось, що 95% газу мінералізувалось, тепер це камінь. Причому досить стійкий, зворотньої реакції бути не повинно.

Подібну технологію можна застосувати й на інших електростанціях: вони викидають в атмосферу значні обсяги газу. Однак спершу треба позбавити суміш азоту й кисню.

Зараз щороку в атмосферу внаслідок згоряння потрапляють більше 9 мільярдів тон CO₂. Не всюди причиною є електро- чи теплостанції, значна частка викидів припадає на транспорт — і там ізолювати газ від атмосфери складно. Тому це рішення не вирішить проблему. Але точно може зробити її меншою.