Чому це важливо
Нові технології дозволяють аналізувати й контролювати поведінку громадян. У Китаї вже переходять від теорії до практики.

Нейтральний, радісний, сумний, розчарований, злий, наляканий та здивований: ці сім настроїв може розпізнавати нова розробка від китайської компанії Hikvision, аналізуючи вирази облич людей. Дані збираються в реальному часі, тож за бажання можна миттєво зрозуміти, приміром, чи цікавить людей промова політика, чи задоволені вони кінострічкою, чи уважно стежать за змістом лекції професора. Для випадків на кшталт останнього нова система уже активно використовується.

Викладачі 11-го коледжу китайського індустріального мегаполіса Гуанчжоу вже зараз можуть у режимі реального часу бачити, чи студенти слідкують за їхніми словами, чи розуміють жарти, чи їм нудно. Інформація передається на екран біля викладацького столу, а збирається з відео камер спостереження, розміщених над класною дошкою. Уряд подає новацію як спосіб покращити навчання та зв’язок між викладачем та студентами, однак на китайських інтернет-форумах розробку сприйняли вороже: як іще один із проявів усюдисущого цифрового «Великого брата».

«Це що, концтабір?, — цитує Reuters обуреного користувача китайської соцмережі Weibo. — Вони просто діти, а не мішені диктатури.»

Керівництво школи, у свою чергу, зазначає, що після місяця використання нової технології поведінка студентів значно покращилась.

Повсюдні камери спостереження вже давно стали реальністю китайських великих міст, торгових центрів та державних закладів. Без розпізнання обличчя вже не можна перерахувати кошти чи сплатити штраф. Полісмени ж обладнані натільними камерами, які здатні в реальному часі розпізнавати обличчя. Нібито це допомагає виявляти й затримувати втікачів із в’язниць.

Потенційні зручності, втім, обертаються зникненням анонімності — й це є однією з болючих проблем сучасного китайського суспільства. Уряд уже заявив про намір із наступного року запустити рейтинг соціальної благонадійності громадян: на кожного китайця буде заведене електронне досьє, в якому збиратимуться результати його контактів із державою, правопорушення чи оцінка поведінки від колег. Рейтинг благонадійності впливатиме, наприклад, на те, чи зможе людина отримати безкоштовну освіту, закордонний паспорт чи низькі відсотки по кредиту.

Текст: Антон Семиженко, зображення: Hikvision та Yu Wei з unsplash.com.

+ а також
Нові технології використовуються не лише для зміцнення авторитарних режимів, а й для їх повалення. Активісти з Південної Кореї сподіваються зробити своїх північних сусідів менш лояльними до уряду Кім Чон Ина, передаючи на той бік флешки із записаними голівудськими фільмами й південнокорейською поп-музикою.