Музей пам’яті радянських репресій “Перм-36”, єдиний вцілілий приклад сталінського табору для ув’язнених системи ГУЛАГ, міняє концепцію. Донедавна, коли комплексом площею в 14 тисяч квадратних метрів і з 20 будівлями опікувалась неурядова організація, табір був пам’ятником радянській репресивній системі. Закритий у 1988 році табір лишили незмінним: і КПП, і всі паркани колонії й бараки з кімнатами для побачень просто відкрили для широкого огляду. У “Пермі-36” є й зона особливого режиму, де серед “найбільш небезпечних злочинців” тримали й українських націоналістів. Можна побачити й двір для прогулянок площею 2 на 2 метри з металевою решіткою нагорі. Можна подивитись фотогалерею з музею, яку опублікував ризький сайт Meduza.

perm-museum
Фото з сайту музею.

Тепер табір перейшов до рук російської влади. Підхід змінився, повідомляє BBC. Якщо раніше у “Пермі-36” висвітлювались принизливі та нелюдські діяння репресивної системи, то тепер більше уваги приділятиметься побуту і умовам роботи наглядачів у таборі. Мовляв, їхня робота теж була несолодка. Згадки про Сталіна в негативному ключі з експозиції вже прибрали.
“Тепер це музей про табірну систему, але не про політичних в’язнів. Вони не говорять про репресії або про Сталіна”, – каже директор некомерційної організації “Перм-36” Віктор Шмиров. На його думку, свої нинішнє значення та вагу музей втратить.
Інші табори сталінських часів на території Росії не збереглись.