Заборона курити на балконі власної квартири, якщо дим відчувають сусіди. Заборона курити в автівці, якщо серед пасажирів є діти до 15 років. Щорічний податок у близько $500 на кожну касу в магазині, який продає сигарети. Усі ці норми почали діяти в Фінляндії з початку року. Мета уряду країни – протягом 23 років зменшити кількість фінів, які споживають тютюн, до 2%. І це стосується не лише цигарок або сигар, а й електронних сигарет, і снусу – популярного в Скандинавських країнах смоктального тютюну.

Боротьба з курінням – тренд, загалом властивий розвиненому світу. Однак найчастіше уряди країн виступають за відмову від цигарок на користь “безпечніших” продуктів із тютюну – приміром, у Британії це електронні сигарети, у Швеції як альтернативу цигаркам рекламують уже згаданий снус. Фінляндія ж має намір відмовитись від узагалі будь-яких продуктів із тютюну. Тому, наприклад, наповнювачі для електронних цигарок тут не можуть мати ніяких смакових додатків – ні ментолового, ні апельсинового чи полуничного. Це зроблено, в тому числі, щоб електронні цигарки не приваблювали дітей та підлітків.

Серед фінів і зараз не так багато курців: 2013-го, за статистикою, регулярно курили лише 16% дорослих. Значно менше ніж, наприклад, у Китаї, де щоденно курять близько 45% дорослих чоловіків країни. Внаслідок цього щороку близько 1,3 мільйони китайців помирають від спричинених курінням хвороб. Кілька китайських міст уже теж вдались до антитютюнових заходів: приміром, мерія Пекіну заборонила курити у громадських місцях.

Боротьба з курінням тютюну вже кілька років є одним із пріоритетів Всесвітньої організації охорони здоров’я ООН. Позаторік вона поставила за мету до 2020 року зменшити кількість курців у світі на третину. І визначила кілька ефективних заходів для цього, названих MPOWER. Це абревіатура.

M означає моніторинг вживання тютюну й заходів із запобігання цьому. Р – захист людей від тютюнового диму. О – надання допомоги в намірі кинути вживати тютюн. W – попередження про шкоду від тютюну. Е – заборона реклами тютюну в будь-якій формі, R – підняття податків на тютюн. Фінляндія, як відзначають у ВООЗ, ефективно діє по всіх шести напрямках.

+ а також
Сторінка Tobaco Free Initiative від ООН із найсвіжішою інформацією по проблемі.