Сучасний відвідувач художнього музею проводить більше часу, читаючи опис роботи, ніж безпосередньо перед полотном. Та й на картину він часто не дивиться — а, приміром, робить селфі. Взагалі ж одній мистецькій роботі в художньому музеї приділяють у середньому півхвилини уваги, запевняють британські музейники. І шукають спосіб покращити ситуацію.

Один із них — телешоу Fake! The Great Masterpiece Challenge, яке триватиме протягом липня. В його рамках у шести великих художніх музеях Британії поряд з оригінальними полотнами розвісять фейкові роботи. Завданням відвідувачів буде виявити підробки.

«Щоб це зробити, не треба бути істориком мистецтва, — запевняє продюсер проекту Філ Едґар-Джонс. — Усе, що знадобиться — це цікавість та увага до деталей». Він має свою мотивацію втілити проект: більшість британських телепрограм про місцевих художників — академічні й нудні. Захотілось зробити щось жвавіше.

Одна з картин, виставлених зараз у Манчестерській галереї мистецтв, "Чекаючи на відкриття магазину" Лоуренса Стівена Лоурі. На сайті проекта пропонують визначити, чи це полотно не підроблене.
Одна з картин, виставлених зараз у Манчестерській галереї мистецтв, «Чекаючи на відкриття магазину» Лоуренса Стівена Лоурі. На сайті проекта пропонують визначити, чи це полотно не підроблене.

Надихнув телевізійників та музейників торішній експеримент Далвіцької картинної галереї в Лондоні. Між роботами британських художників-класиків там повісили одну підробку — щоб показати рівень роботи китайських копіювальників мистецьких творів. Ті у «спеціалізованому» селищі Дафен відтворюють сотні копій знаменитих полотен. Лондонська ж виставка пережила наплив відвідувачів, зацікавлених детективним компонентом.

Десятеро найбільш спостережливих липневих відвідувачів британських музеїв увійдуть до фіналу Fake! The Great Masterpiece Challenge. Подарунок остаточному переможцю — теж копія знаменитої картини. Але якісна, підтверджена експертами, і з ринковою вартістю в £5 тисяч.

Ті, хто в липні не зможуть потрапити до британських галерей, можуть погратись в «оригінал чи підробку» на сайті проекта.