Знаєте відчайдухів, які порушують офіційні правила задля загального блага? Тих, хто вперто старається втілити свою ідею, тоді як усі давно опустили руки й переключились на щось інше? Тих, хто робить щось не за законом, але по совісті? Тепер такі люди мають свою премію. Disobedience Award, Нагороду за непокору започаткував співзасновник ділової соцмережі LinkedIn Рейд Гофман, а керуватиме процесом присудження MIT Media Lab, Медіалабораторія Масачусетського технологічного інституту, одного з найкращих вузів світу. Цьогоріч переможець буде один (хоч ним може стати й організація чи група людей), премія становитиме $250 тисяч. Якщо ініціатива виправдає очікування, Disobedience Award зроблять регулярною.

“Суспільства й установи рухаються в бік упорядкованості, подалі від хаосу. Хоч це й необхідно для нормальної роботи, структурованість також може пригнічувати креативність, гнучкість, продуктивні зміни — і, врешті-решт, погіршує життя. Це правило працює і для навчальних установ, і для корпорацій, урядів, наукових лабораторій та місцевих спільнот”, — ідеться в заяві оргкомітету премії.

“Ми прагнемо відзначили ефективну, відповідальну, етичну непокору в різних сферах життя. Наукові дослідження, права людини, свобода слова, громадські свободи, інновації — можливе усе з переліченого й не тільки. Цілі Премії за непокору — привернути увагу й підтримати сміливу, вперту роботу, дати молоді зразки для наслідування. Цією премією ми відзначимо справу, яка в позитивному ключі впливає на суспільство й відповідає принципам ненасильництва, креативності, відважності й відповідальності за власні дії”, — повідомляють в MIT.

— Кого ми могли б відзначити? Наприклад, це могла би бути головний прокурор країни, яка відмовилась піддатись політичному тиску й діяти всупереч тому, що їй видається правильним, — перелічує Рейд Гофман недавні знакові події у США. — Це Департамент енергетики, який відмовився “здавати” імена тих, хто вивчав зміну клімату (адже нова влада США могла б цих людей звільнити). Це екологи, які про всяк випадок копіюють усю важливу державну інформацію про зміну клімату. Люди, про яких зазвичай не подумаєш як про бунтарів. Але їхні вчинки — це вчинки непокори.

“Ви ніколи не зміните світ, роблячи те, що вам сказали робити”. Джої Іто, керівник MIT Media Lab.

Звичайно, номінувати на премію можна людей з усього світу, не лише американців. Обмежень лише кілька: номінант чи номінантка мають жити зараз, через свою справу вони наражались на ризик, та їхні дії були відповідальними — тобто, люди готові були нести всю відповідальність за свої кроки. В оргкомітеті особливо розраховують на тих, хто знаходиться на середині свого професійного шляху й кому грошова винагорода істотно допоможе в подальшій роботі.

Переможців оголосять 21 липня в американському Бостоні, перед тим повідомлять шорт-ліст премії. А долучитись до справи може кожен. Будь-хто за цим лінком може номінувати когось на премію, чи запропонувати тих, хто зможе номінувати. Оргкомітет навіть обіцяє заохочення: того чи ту, хто номінує кандидата-переможця, привезуть до MIT на вручення премії. І навіть того, хто запропонує номінувальників, які оберуть переможця — теж запросять. Тож є сенс спробувати, а заодно й подумати: хто достойний відзнаки за свої неслухняні, але корисні та ефективні дії?

Крайній строк номінування на премію — 1 травня.