Текст: Антон Семиженко, фото з datarefuge.org.

Рівно в ті хвилини, коли Дональд Трамп приймав присягу 45-го президента США, група з 60 програмістів та науковців у Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі збирала дані про зміни клімату з урядових веб-сайтів. З сайту Департаменту енергії вони копіювали сторінки, присвячені сонячним електростанціям. Із сервера Адміністрації енергетичної інформації — бази даних, у яких порівнювалась ефективність різних видів викопного палива порівняно з джерелами відновлюваної енергії. З сайту Національної лабораторії з відновлюваної енергетики — інформацію про дослідження нових видів акумуляторів. Копіювали й сотні інших сторінок, пише Quartz.

Люди, які зібрались тоді в університету, були програмістами з численних місцевих стартапів. Консультували їх екологи, лаборанти, океанографи, які приїхали з університетів всієї Південної Каліфорнії. За кілька днів чи тижнів до цього схожі “хакатони” відбулись в університетах Торонто, Філадельфії, Чикаго, Мічигану. Ентузіасти копіювали тисячі сторінок з epa.gov, nasa.gov, doe.gov, whitehouse.gov та інших урядових сайтів. Побоювання науковців виявились недаремними: вже за кілька хвилин після прийняття Трампом присяги з сайту Білого дому зникли сторінки, присвячені зміні клімату, а також міграції, охороні здоров’я і захисту прав жінок. Там не було багато важливих наукових даних, однак цей крок дає зрозуміти пріоритети політики адміністрації нового президента. Як і те, що є сенс зробити копію цінної інформації у безпечному місці.

Частина даних тепер зберігається на сайті DataRefuge, спільному проекті причетних до ініціативи університетів та Інтернет-архіву, archive.org, найбільшого онлайн-сховища інформації. Також копія даних зберігатиметься на серверах у Європі — із тим, щоб американським урядовцям було складніше домогтись її видалення.

Головна сторінка datarefuge.org.

Іще хакери створили роботів, які відслідковуватимуть зміни у відповідних розділах урядових веб-сайтів, фіксуючи, коли звідти щось зникає, або дані змінюють. Звіти про всі зміни обіцяють оперативно надавати протягом перших ста днів роботи адміністрації Трампа. Особливо науковці переживають за дані моніторингу якості повітря, які зберігаються на серверах Environmental Protection Agency, Агенції з захисту довкілля. Зараз її очолив Скотт Прюїтт, який колись судився з EPA задля зниження стандартів якості повітря.

— Ми всі тут на межі інфаркту, — каже Лорі Аллен з Університету Пенсильванії, відповідальна за технічний бік справи в цьому виші. — В останні чотири дні ми працювали десь по 22 години на добу. Доходять чутки, що урядові дані тепер планують підтасовувати.

До речі, Інтернет-архів, документальне відео про який ми колись викладали, також у зв’язку з обранням Дональда Трампа президентом, вирішив перенести сервери зі Штатів до Канади. Тому що, як каже керівник проекту Брюстер Кале, усі великі бібліотеки спалює влада. Так відбулось із Александрійською бібліотекою, була пожежа й у книгозбірні Конгресу США. На щастя, зараз створення копій інформації стало простішим.