Текст Дарини Хижко, фото Politechnika Warszawska й Павла Фурмана.

Бджіл на планеті стрімко меншає. Кілька видів уже в лютому визнають зникаючими у Сполучених Штатах. Колись найпоширеніший у Північній Америці вид запилювача — іржавий джміль — вже зникає в Канаді, ареал його розповсюдження за 25 років зменшився на 88%. У Європі й на інших континентах ситуація не радує також. Паразити й віруси, а ще більше інсектициди виду неонікотиноїдів, спричиняють так званий синдром руйнування колоній (colony collapse disorder): бджоли вилітають у поле збирати нектар — і, забувши орієнтир, просто не повертаються.

Негатив від зменшення популяції бджіл помітить практично все населення Землі. Й справа не лише в емоціях чи естетиці: бджоли сприяють розмноженню 70% видів овочів, фруктів та горіхів. Без них раціон людства побзавиться огірків, кавунів, ягід, абрикосів, персиків, вишень — загалом третини світового врожаю. З дикою флорою ситуація ще гірша: 90% дерев, кущів і трав не обходяться без бджіл.

Вихід пропонують науковці з Варшавського університету технологій. Команда з інженерів-механіків, програмістів, спеціалістів з автоматизації, аеродинаміки та робототехніки чотири роки розробляла пристрій, який міг би запилювати рослини, наче звичайна бджола. Проект пройшов кілька стадій. Спершу B-droid — так назвали винахід — міг пересуватись лише по землі й був у півтора метри завбільшки. За допомогою фотознімків, які пристрій робив і аналізував на місці, він визначав місцезнаходження рослини. Тоді на колесах наближався до неї, збирав пилок — і запліднював ним іншу рослину.

Такою була перша версія. Нагорі — все необхідне для роботи B-droid обчислювальне обладнання.

Із часом ученим вдалось розробити модуль розміром із долоню, що здатен літати в повітрі. Він може розпізнавати квітки, літати від однієї до іншої та запилювати їх, при цьому частина обладнання лишається неподалік на землі. Квадрокоптер має кілька переваг: він мобільніший і, власне, більше схожий на бджолу. З іншого боку, літаючий B-droid споживає чимало енергії, заряду акумулятора поки що вистачає на декілька хвилин. Утім, найближчим часом розробники планують покращити енергетичні характеристики робота, щоб він міг безперервно запилювати рослини протягом кількох годин. Сподіваються виправити й проблеми з навігацією: зараз у повітрі робот орієнтується трохи гірше, ніж на землі.

Поточна версія дрона.

Випустити “бджолу” в продаж розробники планують за два роки. Вони сподіваюються, що за цей час і людство змінить ставлення до способів ведення сільського господарства. Адже поки що люди все ще схильні закривати очі перед можливими екологічними катастрофами, а не запобігати їх виникненню.

Створення компактного літаючого автономного робота несе за собою численні нові ризики. Один із них показано в британському серіалі Чорне дзеркало, який вийшов наприкінці минулого року. В одній із серій подібні дрони-бджоли використовувались урядом, зокрема, як спосіб стеження за громадянами. Зрештою хакер перетворив маленьких роботів на знаряддя вбивства.