Мадрид давно є одним з найжаркіших і найзабрудненіших великих міст Європи. Зараз ситуація гіршає: у червні й липні вистачало днів, коли температура сягала рекордних 40°C. За прогнозами, у 2050-му влітку в іспанській столиці стане на 20% спекотніше, а дощів стане на 20% менше. Причому серед тих дощів, які все ж випадатимуть, стане більше злив, що теж додасть незручностей.

Щоб якось протидіяти наслідкам потепління, місто вирішено озеленити. Причому радикально: мерія хоче вкрити рослинами практично будь-який вільний шматок землі. Двадцять два таких вільних майданчики перетворять на парки. Також деревами засадять частину брукованих площ. Така ж доля чекатиме дороги обабіч річки Манзанарес: їх уже розібрали, й на засадження звільнених місць деревами виділено $4,3 млн. Також рослинністю буде вкрито стіни частин будівель.

Madrid-parks-1
До всього, місто заборонило автомобільний рух на частині центральних вулиць. Можливо, міські служби такою перетворять їх на вузькі прямі парки.

У підсумку площа зелених насаджень у Мадриді має істотно збільшитись. За теперішніми планами, за кілька років місто має виглядати так:

 

Madrid-parks-2

Крім стін будинків, насадження з’являться й на дахах. Пілотні проекти вже довели свою успішність: крім того, що зелень на будинку ізолює його температурно й допомагає зменшити шум знадвору, вони знижують температуру будинку, створюючи тінь та водяну пару, яка згодом збирається у хмари. У підсумку в районах Мадрида, де будинків із зеленими насадженнями було багато, температура знизилась на 2,2°C.

Madrid-parks-3

 

Незважаючи на те, що клімат у майбутньому має стати посушливішим, у Мадриді вважають, що зможуть підтримувати ріст дерев і давати потрібну для цього вологу. Треба просто переобладнати каналізаційну систему, щоб замість забирати дощову воду з міста підземними шляхами, вона зберігала її для майбутнього поливу дерев. Звичайно, велику роль грає й вибір порід дерев.

— Те, що відбувається в Мадриді, має відбутись і в інших містах, — каже Том Армор з інженерної компанії Arup, яка на замовлення муніципалітету Мадрида розробила цей план. — Зміни треба адаптувати до конкретних потреб кожного міста й кліматичної зони, але багато рішень — універсальні. При цьому рішення, в яких використовуються природні засоби, вигідні і для здоров’я, і для економіки, й для суспільства, і для довколишнього середовища. Так що у комплексі це і ефективно, й відносно недорого.

Нагадаємо, в Ротердамі теж планують збільшити кількість зелених насаджень, тільки там роль доріг та будівель виконує море. Скоро в місті має з’явитись плавучий ліс.

Зображення від Arup.